Наказ № 42 визнано незаконним та нечинним

01 березня 2018 року Окружним адміністративним судом м.Києва у відкритому судовому засіданні було розглянуто справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬ-ЕКО-ПРОД» до Державного агентства лісових ресурсів України про визнання незаконним та нечинним Наказу від 19.02.2007 року № 42, що істотно порушує права позивача.

Позивач зазначив, що даний наказ є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки він прийнятий відповідачем з перевищенням повноважень, передбачених Конституцією України та законами України, з порушенням принципу свободи підприємницької діяльності, принципу незаконного втручання органів державної влади у господарські відносини, принципу свободи договору та порушує права позивача.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне, -

Згідно зі статтею 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до статті 38 Лісового кодексу України, нормативно-правові акти, що визначають умови ведення лісового господарства, затверджуються в установленому порядку центральним органом виконавчої влади.

Як вбачається з преамбули оскаржуваного рішення, то метою його прийняття визначено вдосконалення організації роботи з реалізації необробленої деревини в країні, створення прозорого механізму ціноутворення, розвитку конкурентних засад у торгівлі деревиною, для забезпечення нею зростаючих потреб вітчизняних деревообробних підприємств, установ, організацій та населення.

Відповідно до переліку нормативно-правових актів, на підставі яких було прийнято оскаржуване рішення є посилання на Положення про Державний комітет лісового господарства України, затвердженого Указом Президента України від 14 серпня 2000 року N 969 ( 969/2000), розділу IV Концепції реформування  та розвитку лісового господарства, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2006 року N 208-р (208-2006-р).

Водночас, Наказ № 969, на підставі якого розроблено Наказ № 42, втратив чинність на підставі Указу Президента № 458/2011 від 13.04.2011 року.

Пунктом 4 розділу IV Концепції, на яку посилається Наказ № 42, передбачено «запровадження порядку реалізації заготовленої деревини на конкурсних засадах через аукціони і торги для формування прозорого ринку деревини».

Чинним Положенням про Державне агентство лісових ресурсів України, яке затверджене Указом Президента України від 13.04.2011 року № 458/2011, серед повноважень відповідача не передбачено право на встановлення порядку та умов реалізації необробленої деревини.

Відповідач створений шляхом реорганізації Державного комітету лісового господарства України, на підставі абзацу 35 пункту 1 Указу Президента України «Про опітимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 09.12.2010 року № 1085/2010.

Таким чином, відповідач будучи органом виконавчої влади та затверджуючи Положення, перебрав на себе виключні повноваження та функції законодавчої гілки влади, чим порушив існуючий, встановлений основним Законом правовий порядок та принцип розподілу влади.

Оскільки Державний комітет з лісових ресурсів України не припинив в установленому законодавством порядку застосування зареєстрованого в Міністерстві юстиції України нормативно-правового акту (окремих його положень), то Наказ № 42 підлягає визнанню недійсним в судовому порядку, оскільки зміст його норм не відповідає діючому законодавству, в тому числі Положенню про Державне агентство лісових ресурсів України.

Пунктом 2.13 Положення встановлено перелік документів, які повинні надати покупці для участі в аукціоні, серед яких передбачено надання довідки про фактично перероблений обсяг деревини за попередній квартал, що також вказує на те, що участь в аукціонах мають право приймати лише деревообробні підприємства, що призводить до обмеження конкуренції.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що нормативно-правовий акт встановлює умови конкуренції, умови використання природних ресурсів, а також передбачає обмеження конкуренції при проведенні аукціонних торгів з реалізації необробленої деревини, а тому підлягають визнання недійсними, оскільки виключно Законами регулюються питання конкуренції.

Враховуючи наведене, суд вважає, що затверджуючи спірний нормативно-правовий акт відповідач діяв усупереч вимог ст. 19 Конституції України, що дає суду підстави для визнання Наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 19.02.2007 року № 42 «Щодо вдосконалення механізмів продажу необробної деревини» незаконнти та нечинним.

 

«...Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати незаконним та нечинним Наказ Державного агентства лісових ресурсів України від 19.02.2007 року № 42 «Щодо вдосконалення механізмів продажу необробної деревини.

Зобов’язати Державне агентство лісових ресурсів України невідкладно опублікувати резолютивну частину рішення суду у виданні, в якому Наказ Державного агентства лісових ресурсів України від 19.02.2007 року № 42 «Щодо вдосконалення механізмів продажу необробної деревини» було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 – 297 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано 12.03.2018 року...»

 

З повним текстом статті можна ознайомитися на сайті "Український лісовий портал" за посиланням https://www.lisportal.org.ua/93852/

шаблоны для dle 11.2

Похожі новини

Відгуків 0

Інформація
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.