Боротьба з незаконними рубками

Незаконні рубки лісу – болюча тема для небайдужих громадян і для тих, хто має справу із захистом та розвитком лісів. "Чорні лісоруби", лісовози на глухих ґрунтовках, оголені схили Карпат – про це говорять давно. Незаконно рубають не тільки в Карпатах, а в усіх лісистих областях.

Мораторій на експорт лісу-кругляку здавався очевидною відповіддю на проблему. Проте минуло майже п'ять років і маємо визнати: сам по собі мораторій – не панацея. Він може бути частиною стратегії захисту та використання лісів, але не може бути всією стратегією.

Голова Державного агентства лісових ресурсів України Андрій Заблоцький в інтерв’ю сайту «ThePage» розповідає:

«По-перше, хочу сказати, що всі рубки, які здійснюють підприємства, що координує Держлісагентство, здійснюються виключно на підставі дозвільних документів. Без дозвільного документу рубати не можна. Раніше систему електронного обліку деревини повністю запровадили на підприємствах лісового господарства у сфері Держлісагентства. На зрубані дерева ставиться бирка, і вони попадають в електронну систему. Такої системи не було в інших лісокористувачів — комунальних підприємств, військових лісгоспах, національних природних парках, в заповідному фонді. Ми цю ситуацію виправили. Враховуючи, що держава бачила лише 73% лісу, ми запровадили ініціативу, яку підтримав Кабмін. З квітня всі підприємства-лісокористувачі, які заготовляють деревину, підключені до системи електронного обліку», - повідомив Андрій Заблоцьккий.

Другий крок, за його словами, який запровадили для боротьби з нелегальними рубками – це прийняття постанови Кабінету Міністрів, яка передбачала реалізацію деревини всіма лісокористувачами виключно на електронних аукціонах. «Всі підприємства, які рубають ліс, мають продавати його, по-перше, використовуючи систему електронного обліку, по-друге, на е-аукціонах. Тобто вони цю деревину показують, дають пропозиції на біржу, що готові продати певну кількість. Споживачі через е-аукціони її купують. Це дає можливість відслідковувати те, хто скільки рубає, і хто скільки продає», - зазначив Голова відомства.

Він наголосив, що третім основним інструментом, який дозволить побороти нелегальні рубки, – стане запровадження сертифікації виробів з деревини і запровадження відповідальності за переробку незаконно заготовленої деревини. «Якщо є нелегальна деревина, значить є на неї попит. Якщо ми цей попит приберемо, то нелегальні рубки значно зменшяться», - зазначив Андрій Заблоцький, додавши, що відповідні законодавчі зміни вже передали до Верховної Ради України.

 

Але чомусь пан Заблоцький не згадав про:


1) рівень цін на сировину на е-аукціонах
Легальний сертифікований пиловник продається на е-аукціонах по у рази завищеним цінам. Як результат, легальне виробництво стає збитковим. І це є наслідок маніпуляцій з лісосировиною.

2) штучний дефіцит пиловника на е-аукціонах
Загальний обсяг лісозаготівлі, судячі із звітів підприємств лісового господарства, що підпорядковуються Держлісагенству, за останні роки суттєво не змінився, а чомусь обсяги лісосировини, що виставляєтся на е-аукціони зменшилися у рази.... 

Результат — штучний дефіцит пиловника, а його ціна така, що готова продукція звичайного легального виробництва абсолютно не конкурентна.

Саме по собі виникає припущення - що пиловник, який кудись різко подівся, насправді продається "потрібним" фірмам як значно дешевший ліс під іншими назвами сортиментів.

Напрошується лише один висновок - запровадження всіх цих кроків вигідно лише "ізбраним" непрозорим для інших переробників лісопильним підприємствам...?! бо лише вони мають можливість бути прибутковими. Та кому вони належать кожен переробник розуміє...
А доля середніх та малих підпримств, яким доведиться частково скорочувати персонал, зменшувати обсяги виробництва, а декому зовсім призупиняти свою діяльність - нікого не обходить. Проблеми легальних виробництв це тільки їх проблеми. За нинішньою ситуацією менше виробиш продукції — менших збитків зазнаєш...

 

шаблоны для dle 11.2

Похожі новини

Відгуків 0

Інформація
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.